O galeriiGaleria istnieje od 1992 roku. Założona została przez Jacka Markiewicza (wówczas jeszcze studenta warszawskiej ASP) w mieszkaniu znajdującym się w przedwojennej kamienicy, zaadaptowanym na potrzeby galerii.

Działalność galerii J. Markiewicz zainaugurował wystawą własnych prac. Elementami instalacji były m.in.: krew miesięczna, mleko, oliwka dla niemowląt, mąka ziemniaczana. Od 1993 roku galeria posiada jeszcze jeden budynek - zabytkową wieżę ciśnień, która zastała wydzierżawiona od miasta.

Galeria a.r.t. jest prywatną galerią autorską. Zaproszeni artyści prezentujące swoje projekty to głównie studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, przede wszystkim wywodzący się z pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego. Sam Profesor miał tu swoją indywidualną wystawę w 1997 roku. W galerii a.r.t. mieli swoje wystawy również tak znani artyści jak Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski, Katarzyna Górna, Krzysztof Malec, czy Jędrzej Niestrój. W 1997 roku galeria wydała (przy wsparciu ze strony Fundacji Kultury) obszerny katalog z dokumentacją dotychczasowej, pięcioletniej aktywności.


Sztuka akcji, instalacja, sztuka obiektu, sztuka wideo, multimedianr: 0